top of page
Vyhledat

ARCHITEKTI, PROJEKTANTI A TI DRUZÍ

V minulém článku na téma inženýring jsme se dostali od počátečních podmínek ovlivňujících budoucí stavbu až k výběru architekta a projektanta. Tento krok je na cestě k domu poměrně zásadní, tak si dovolím několik úvah a zkušeností na toto téma.


Kdy oslovit v první řadě architekta? Jestliže máte například složitý nebo svažitý pozemek, což je v Liberci výjimečné 😊. Nebo pokud jsou vaše nároky na architektonické ztvárnění domu vyšší, a nechcete se spokojit jen s „typizovaným“ domem. Případně pokud již vlastníte nějaký starší dům a chystáte se mu dát nějaký moderní kabátek. V těchto případech služby architekta jistě oceníte. Architekt je ten, který dá vašemu domu osobitou tvář, ale také přesně vyhodnotí, jak se po pozemku pohybuje slunce během dne, kam umístit na pozemku dům, kam garáž, kde bude klid na ložnici apod. Hledá nejvhodnější tvarové řešení, dispoziční řešení, výrobky, materiály. Podle svých zkušeností a znalostí, ve spolupráci s vámi přenese představy o bydlení, potřeby a zvyklosti vaší rodiny na papír. I u starších domů dokáže mnohdy nalézt překvapivá řešení, kdy se ze staršího, unaveného domečku stane moderní švihák. A navíc jeho uspořádání bude splňovat vaše představy a současné nároky. Je to tak trochu jako volba mezi šaty šitými na míru a konfekcí. Konfekce je taky dobrá, ale pokud chcete dům, který bude svým způsobem originální a zároveň bude dobře fungovat pro vaše potřeby, volba je jasná. Výstupem práce architekta je tzv. architektonická studie.


Naproti tomu, jestliže je váš záměr stavby jednoduchý, nebo chcete použít jeden z mnoha typizovaných projektů, které se nabízejí na internetu, zároveň osazení domu na pozemek není příliš komplikované, můžete se obrátit přímo na projektanta. Zkušený projektant vám dokáže připravit kompletní projektovou dokumentaci pro projednání s úřady, respektive vám zajistí jednotlivé části projektu. Tady je ovšem většinou nutné, abyste již měli jasnou představu o vaší stavbě, o velikosti domu i místností, vnitřním i vnějším uspořádání, umístění terasy, garáže a dalších částí. I když je projektant zkušený, většinou raději připraví projekt, který již má osvědčený, není jeho prioritní činností navrhovat novou architekturu. Projektant je vlastně takový dělník té „papírové“ stavařiny, kdysi za prknem, dnes za počítačem, ale v tom nejlepším slova smyslu. Přenese záměr do podoby, podle které se dá stavět. Projektant tzv. „stavař“ spočítá, aby střecha udržela nápor sněhu, vyřeší, kam poteče dešťová voda, navrhne dostatečně účinnou hlukovou izolaci, aby vás hudba potomků z horního patra neohlušila a asi tisíc dalších „maličkostí“. Zároveň si přizve i další projektanty – specialisty, kteří připraví jednotlivé části projektu – přípojky, vytápění, průkaz energetické náročnosti budovy, statické posouzení a další. Výstupem práce projektanta je tzv. projektová dokumentace pro stavební povolení (to, co předkládáte úřadu, abyste získali souhlas, že můžete stavět).


Ať už začnete svou cestu za vysněným domem pod vedením architekta, nebo projektanta, klíčová otázka, se kterou se budete vyrovnávat hned na počátku zní: Z čeho ten dům bude? V základu máme tzv. zděné nebo „mokré“ stavby (malta, beton jsou tzv. mokré technologie) a pak suché stavby, kam patří jakékoli montované stavby a dřevostavby. Výběr stavební technologie vám dokonce může ovlivnit i volbu architekta a projektanta, protože nejčastěji se obě profese specializují buď na jednu nebo druhou větev technologie výstavby.


Velmi doporučuji, ustát si pevně vlastní názor na to, v jakém domě chci bydlet (dřevěném, zděném, betonovém), protože „každý cikán podle své planety hádá“ a často se setkávám s tím, že projektanti zděných staveb mají mnoho výhrad k dřevostavbám a naopak. Volba materiálu je ale o POCITU těch, co v domě budou bydlet. A obojí technologie mají svá pro i proti. Nenechejte se proto zviklat hned v počátku. Kdo má záměr žít v roubence, protože se chce cítit jako na chalupě a žít tou pohodovou atmosférou, těžko skončí spokojený v novostavbě typu bauhaus s krásným pohledovým betonem… Váš dům, to jste vy! Proto si odborníky vyslechněte, ale pocit z toho, jaké to chcete mít na konci, si držte. Architekti a projektanti by vám měli především vysvětlit výhody a nevýhody jednotlivých řešení, aby vaše rozhodování mělo dobrý základ. A ponechat rozhodnutí na VÁS.


Jak poznáte dobrého architekta nebo projektanta, když jste laik? Je to prosté: dobrý architekt vám jasně řekne, na jaké technologie je odborník a jaké nedělá a je schopen doporučit „svého“ projektanta a „své osvědčené dodavatele stavby“. Stejně tak projektant. Co to znamená? Když najdete dobrého architekta nebo projektanta, našli jste vlastně „celý tým“, který vám dům nakreslí, vyprojektuje včetně všech přípojek a ostatních náležitostí, postaví a od-dozoruje. A tím vám ušetří spoustu vrásek na čele, času i peněz. Věřte, že chvíli hledat, se opravdu vyplatí. My v NIKÉ to tak máme, a proto stavíme s radostí a skvělými lidmi, kteří namísto potíží, hledají řešení a opravdu spolupracují. Přejeme vám, abyste to měli také tak.


Příště se podíváme na propojení domu na sítě a na záhadný termín „energetická optimalizace domu“.

Comentários


bottom of page