top of page
Vyhledat

Hypotéka, nebo pronájem?

Vlastní bydlení, nebo pronájem? Tuto otázku řeší každý rok řada lidí. Ceny nemovitostí neustále rostou a každému se může vyplatit něco jiného. Jak se v té džungli cen a úrokových sazeb vyznat?

Pokusíme se Vám napovědět v následujícím článku, kde přiblížíme rozdíly mezi financováním vlastní nemovitosti pomocí hypotečního úvěru nebo placením nájmu za bydlení v cizí nemovitosti.


Hypoteční úvěr (Hypotéka)

je úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti. Hypotékou se často financuje výstavba, rekonstrukce, přístavba či rozšíření rodinných domů. Lze za ni koupit i byt.

Abyste hypotéku mohli vůbec u banky získat, musíte mít našetřené vlastní prostředky. Od roku 2017 platí nutnost vlastnit 20% podíl vlastních prostředků z celkové kupní ceny nemovitosti. Doba splácení hypotéky je obvykle delší (15 - 30 let). Hypotékou se tedy zavazujete splácet řadu let určitou částku, výměnou za „jistotu“ vlastního bydlení. Banka navíc požaduje náhled do vašich příjmů a pokud neusoudí, že jsou dostatečné a předvídatelné, můžete většinou na hypotéku zapomenout (nebo zvolíte hypotéku bez prokazování příjmů, která je dražší).


Výhody hypotéky

 • Po splacení hypotéky je nemovitost ve vašem vlastnictví.

 • Přesně víte, kolik peněz budete několik dalších let platit. Úrokovou sazbu hypotéky lze na určitou dobu zafixovat, což je v dnešní turbulentní době velká výhoda.

 • Vlastní nemovitost můžete upravovat, rekonstruovat apod.

 • Na nemovitost se lze dívat také jako na investici, ve které máte uložené peníze. Po splacení hypotečního úvěru můžete nemovitost prodat a získat tím prostředky na nové bydlení nebo další finanční rezervu.


Nevýhody hypotéky

 • Splacení celé hypotéky může trvat až 30 let.

 • Našetřit obvyklých 20 % ceny nemovitosti může trvat i několik let.

 • S hypotékou jsou spojené vedlejší náklady (fondy oprav, daně, pojištění) a silnější vynucená obchodní vazba na jednu banku


Pronájem

Je typ závazku kde se pronajímatel a nájemce dohodnou na tom, že nájemce může za nájemné dočasně užívat určitou konkrétní věc pronajímatele (byt, dům, část bytu nebo domu). Pronájem je dobré řešení pro situace, kdy potřebujete někde bydlet (ale ne mít tam domov) např. kvůli práci, nebo nemáte ušetřený potřebný polštář pro žádost o hypotéku, nebo jsou vaše příjmy proměnlivé. Pronájem vás sice na dlouhé roky finančně nezaváže ani nebudete muset dokládat své příjmy, zároveň vám ale neposkytne žádnou jistotu. Nemovitost není vaše, jen každý měsíc platíte za její užívání. A jakékoli úpravy v ní provedete, zůstávají v majetku pronajímatele (pokud to není slušný člověk a nerozpustí vám investovanou částku do snížení nájmu).


Výhody pronájmu

 • Minimální počáteční investice. Stačí jen složit vratnou kauci.

 • Větší svoboda a flexibilita při změně bydliště (3 měsíční výpovědní lhůta dle OZ).

 • Platíte pouze nájem a provozní náklady


Nevýhody pronájmu

 • Riziko výpovědi z bytu nebo neprodloužení smlouvy.

 • Skokové zvyšování nájmu.

 • Nemožnost provádět úpravy.


Faktory, které mohou mít vliv na rozhodování jsou:

 • věk: s přibývajícím věkem se zužují možnosti úvěrů

 • lokalita nemovitosti (např. v obci je jiná než ve větším městě)

 • uchování hodnoty - vlastní nemovitost, o kterou pečujete, prokazatelně neztrácí na hodnotě (posledních 20 let šly ceny nemovitostí pouze nahoru, řádově i o 100ky procent).

Bydlení je základ. A proto je na každém, aby dobře zvážil, jak svou situaci vyřeší. Většina lidí preferuje bydlení ve vlastním. Ne každý si ho ale může dovolit.

Pokud se např. mladí lidé stěhují od rodičů do svého prvního bydlení, ve většině případů využijí pronájmu. Nemají našetřeno dost peněz a ani nevědí, jaká bude jejich blízká budoucnost.

Jinak bude přemýšlet starší pár, který se chce usadit na jednom místě a získat jistotu vlastního bydlení, které navíc bude moci v budoucnu případně prodat a získat prostředky pro jinou nemovitost. Před rozhodnutím o hypotečním úvěru se vyplatí sejít se s poradcem, který má v oboru praxi a na základě vašich příjmů doporučí nejvýhodnější postup.


Výše nájmu a splátky hypotéky může být i naprosto srovnatelná. V obou případech získáte, ale něco trochu jiného. S hypotékou pořizujete vlastní bydlení a splácíte úvěr, u nájmu získáte možnost užívat nemovitost, aniž by vám patřila.


Zda-li je lepší vlastní, nebo nájemní bydlení určují tedy preference člověka. Jaké jsou ty vaše? Napište nám o tom. Nejlepší příběh odměníme malým dárkem 😊 a s dovolením autora-autorky zveřejníme.

Zdroj informací:


Σχόλια


bottom of page