top of page
Vyhledat

Inflace roste, ceny nemovitostí také. Na Ukrajině je válečný stav. Co teď?

Ceny nemovitostí jdou nahoru, inflace se neustále zvyšuje. Válka na Ukrajině, se kterou nikdo nepočítal, vše mění. Trh nemovitostí jde prudce nahoru, zdražily hypotéky, potraviny, suroviny pro stavebnictví. A některé materiály dokonce vůbec nejsou. Jakákoliv predikce se prakticky rovná věštění z křišťálové koule. Jak se v tom vyznat a co udělat? Jedni radí: vyzvedni peníze z banky a investuj jinam. Nejhorší je, mít úspory na účtu. Druzí: Nekupuj zlato, ropu, bitcoiny ani akcie, to je všechno nejisté…

Dobře, ale co tedy? Jak alespoň trochu ochránit vlastní životní úspory v téhle turbulentní době?

Nasdílíme zde, jak uvažujeme my. Máme rodiny s malými i studujícími dětmi, potřebujeme se jako normální lidé zabezpečit a postarat se o budoucnost své rodiny a svou vlastní (penzijní). A k tomu máme vložené všechny úspory rodiny do dvou firem, které vlastníme a provozujeme. Takže – jdeme na to:


V ČR roste nezadržitelně inflace. Její nynější výše (prognóza ČNB) je 8,5%. Znamená to, že váš obvyklý nákup v Lidlu nebo Penny bude o 10Kč na každou stokorunu dražší. A to je „jen“ jídlo a běžné spotřební zboží, bez kterého se neobejdete.

Pokud jste za poslední týden tankovali, pak jistě potvrdíte platnost nového reklamního sloganu (samozřejmě je to vtip, kterým Češi způsobem sobě vlastním reagují na vzniklou situaci): K plné nádrži auto zdarma! Při placení po natankování nám všem ale humor trochu dochází….


A v případě, že jste mladší ročníky a chcete bydlet ve svém, podíváte se ještě na ceny bytů. Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu zdražily meziročně byty v ČR v průměru o 22 %, což je vůbec nejrychlejší růst v rámci CELÉ EU! Např. v Libereckém kraji koupíte m2 momentálně za minimálně 68 tis. Kč. Pozemky zde stojí od 2.500 Kč za m2 (nestavební) a od 4.000 za m2 za ty, na kterých se dá opravdu stavět. Samozřejmě cena může být vyšší podle lokality, kam byste se chtěli stěhovat.


Souhrnně: pokud Vám zaměstnavatel nezvedl plat (nebo vaše podnikání nevynáší) momentálně o 30% a více % a nebude v tomto trendu plynule pokračovat, budete na tom hůře. Kupní síla vašich peněz (kupní síla = to, co si za své peníze můžete koupit) bude klesat. A to se týká nás všech. Všichni společně tuto situaci „zaplatíme“. Výjimek bude jen pár (těch nejbohatších a lépe informovaných, což je obvyklé).


A co tedy v takové situaci dělat?

Za prvé – nepanikařit! A v klidu se zamyslet nad tím, čemu nebo komu důvěřujete. Inflaci totiž nezastavíme (ani ČNB, která se snaží aktivně její dopady mírnit), ani nepřepereme. Můžeme její důsledky pouze TLUMIT. Jak? Každý z nás má důvěru v něco jiného. Někdo v penzijní fondy – a tak má uložené prostředky tam. Jiný pravidelně spoří. Další si kupují zásoby potravin a jiní si na pozemku staví bunkry. Zkrátka – každý koná dle svého přesvědčení. A to je v pořádku.


My v NIKÉ máme důvěru v Zemi – v půdu, domy, pozemky. Proto teď intenzivně nakupujeme. Země je hmatatelná, dává nám domov, potravu i oděv. Vše z ní pochází a také se do ní vrací. My máme důvěru v investice do Země. Pokud jste společného smýšlení, nabízíme, abyste své finanční prostředky uložili u nás. Inflaci nepřepereme, ale zmírníme. Proč? Trh s nemovitostmi nepřetržitě roste posledních 20 let. Ani krize po tzv. Americké bublině (pád banky Lehman Brothers v roce 2008) tento trend v ČR nenarušil. A i v letech covid pandemie, se jeho rostoucí hodnota nevychýlila ani o píď. Naopak, zájem ze strany investorů byl v loňském roce obrovský. I proto jsme založili NIKÉ.


Proč investovat do Libereckého kraje?

My ho máme rádi. Žijeme tu, naše rodiče, prarodiče i děti také. A naši kamarádi za celé ČR za námi rádi jezdí. A už s námi mnoho z nich investuje.


Možná, že jste z podobného těsta a záleží vám na tom, jak to tam, kde to máte rádi vypadá? My na tom pracujeme aktivně. Proto sbíráme prostředky hlavně od lokálních investorů, kteří se tak mohou aktivně podílet na změně vlastního okolí a mají „na dohled“ to, co zde děláme. Za jejich svěřené prostředky. Dnes jim za jejich důvěru nabízíme roční výnos 9,5% po dobu 3 let. Není to více než inflace, ale není to ve srovnání s ostatními špatné.


Zajímavou investiční příležitost mohou představovat i horské apartmány a rekreační objekty na liberecku. Kvůli pandemii se chata nebo chalupa stala pro spoustu Čechů na home-office druhým domovem. Nejen pro pobyt na čerstvém vzduchu, ale i pro zabezpečení úspor, může být Liberecký kraj dobrou volbou.


Válečný konflikt na Ukrajině nás zasáhl všechny - a zaplatíme za to. Bez rozdílu, to je fakt. Proud této doby nás unáší – můžeme nesouhlasit, protestovat, bránit se, zkoušet plavat proti, nebo plout s ním. My v NIKÉ se rozhodně nehodláme utopit. A co Vy?


Pokud zvažujete, co s životními úsporami, klidně přijďte – rádi Vám ukážeme, jak to děláme. Přijďte se podívat, popovídat a zasaďte se s námi na rozvoji Liberce a jeho okolí.


Ukrajina bojuje za svá území, jazyk a své kořeny. Jsme stejní Slované jako oni – jedna rodina. Oni jsou pevní a my aktivně pěstujeme své kořeny – v krajině, kde žijeme. Děláme to, co můžeme - teď a tady. Z úcty k tomu, že je to pro nás možné. Oč větší chaos a nejistota panuje, o to více se vrháme do naší práce, protože vnímáme, že to, co děláme a co vytváříme, má smysl.

Chcete něco udělat pro Ukrajinu i svět? Postarejte se o sebe a své kořeny. Když Vy budete stát dobře, bude i svět lepším.

Země má dostatek místa i zdrojů pro všechny. Není třeba o své Místo bojovat – je lepší jej milovat a rozvíjet.



Niké Investing



Zdroj:


https://finmag.penize.cz/penize/431237-kam-zamiri-ceny-nemovitosti-realitni-trh-2022-ocima-expertu



https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/prognoza/



Comentarios


bottom of page