top of page
Vyhledat

Ceny dokončených staveb, aneb vliv globálu na „lokál“

Ze všech zdrojů se na nás lepí výraz „globální ekonomika“, takže už ani nevnímáme, co se za ním skrývá. O co jde, jaké jsou výhody a omezení a jak se momentálně projevuje na naší práci, o tom si povíme v tomto článku.


Pokud jste pekař a máte ve svém městečku tři pekařství, jste lokální podnikatel. Tzn. vaše zboží vzniká prakticky v místě spotřeby, zaměstnáváte místní lidi a ti, co u vás nakupují, vás pravděpodobně osobně znají (nebo alespoň z doslechu). Uch, to se mě globální ekonomika netýká, můžete si myslet. ALE: mouku vozíte auty na naftu (a ta není České provenience), mouka se také dováží (např. z Ukrajiny), cukrovou velmocí už ČR také dlouho není… takže ačkoliv lokální hráč, z pohledu dodavatelského závisíte na globální ekonomice (i když jen částečně). Klíčovými hráči globálu jsou nadnárodní korporace. Globálnosti jim (i nám – částečně) přináší spoustu možností – můžeme sdílet znalosti, produkty, technologie, dovážet různé „superpotraviny“ a cizokrajné dobroty, téměř neomezeně cestovat a komunikovat, studovat a pracovat v zahraničí atd. Je to výhodné…až do určitého momentu. A ten nyní nastal. Nelze zapomenout, že s produkty dovážíme i vše, co s nimi souvisí. Např. potíže (o které běžný konzument rozhodně nestojí). Jak je to možné?


Dříve platilo, že co jsi vypěstoval, to jsi sklidil, uskladnil, spotřeboval a přebytky prodal nebo směnil. Dnes tomu tak není. Nadnárodní firmy ovládají trhy a určují ceny, trendy ve spotřebě, blokují pro sebe logistické řetězce a jejich kapacity atd. To znamená, že cokoli se děje, tak má vliv na tyto firmy – a ty tento vliv přenášejí na spotřebitele, tj. na nás všechny. A do toho všeho dění ještě zasahují jednotlivé vlády a EU. Jak?


My ve stavebnictví potřebujeme železo (kari-sítě, armatury, ocelové zárubně, zábradlí apod.). A železo je nyní nedostatkovým zbožím. Co se stalo? Největší dodávky této suroviny pocházely z Mariupolu (ano, určitě jste o něm slyšeli) a z Krivého Rohu. Z obou lokalit v této chvíli nedovezete nic. Mariupol má své starosti (a my mu držíme palce!), na Ruskou lokalitu Krivý Roh jsou uvaleny celoevropské sankce. Nadnárodní dovozci musejí hledat náhradní řešení. Vláda k tomu určí, který směr dovozu podpoří – a jsme u dodavatelů z Jižní Ameriky. To je trochu z ruky, takže než se dohodnou obchodní podmínky (ceny, objemy dodávek, frekvence, obchodní záruky, nastaví se platební cesty), objednají se logistické kapacity a koridory, tak si chvíli počkáme. Cena dopravy a náklady na vyjednávání suroviny se promítnou do ceny suroviny, tj. do koncové dodávky stavební firmě a následnému kupci dostavené nemovitosti.


My sice stavíme v Liberci a naprosto lokálně, ale vzhledem ke všemu výše popsanému jsme v situaci onoho pekaře, který nám posloužil jako příklad. A jelikož se nám hromadí zájemci o koupi našich staveb, vysvětlíme níže, proč ještě nemáme stanovené pevné prodejní ceny a neprodáváme. A nejsme sami.


Jak to vnímáme my v NIKÉ

Momentálně máme rozestavěné dvě stavby. Jsem jen malým „developerem“, ale už teď víme, že některé komponenty nelze objednat nebo před-objednat a že dodavatelé nechtějí garantovat ceny, za které materiály dodají.


Díky situaci na trhu nejsme tedy schopni garantovat ani dokončení staveb v plánovaném termínu, ani rozpočtované ceny. A co s tím budeme dělat?


V bouřlivé době chceme pevně držet hodnoty, na kterých naše práce v Niké stojí. Každý, kdo s námi spolupracuje přesně ví, jaká je garantovaná cena za předávanou nemovitost včetně přesného popisu použitých materiálů a technologií (jaké podlahy, obklady, sanitární předměty, vytápění apod.) a také ví, kdy bude jeho dům kolaudován a připraven k nastěhování. Nechceme nyní nabízet domy za X Kč a za půl roku před kolaudací zdražit, abychom zvýšené náklady pokryli. Nebo odkládat termíny nastěhování o týdny a měsíce, podle zpoždění dodávek.


Proto jsme připravili pro všechny zájemce, kteří s námi chtějí investovat nebo si od nás koupit nemovitost, informační mail s možností REGISTRACE k odběru novinek, případně registraci do databáze zájemců o koupi (např. ŘD Bajkalská). Více než registraci a pravdivé informace o aktuální situaci zatím nemáme k dispozici.Z reakcí registrovaných vnímáme, že se jedná o dobrou cestu. A že těch, kteří přemýšlejí „lokálně“ a cíleně vkládají své peníze, úsilí a um do vlastního regionu pod Ještědem, kde jsou spolu s námi doma, je každý den více. Děkujeme za důvěru a podporu!


Během dubna představíme další dva nové projekty! Protože i když je to „globálně nejisté“, lokálně jdeme kupředu a těšíme se na další pokračování společného díla týmu NIKÉ Investing. Pod ochranou Ještědu se našemu kraji vždy dařilo. A to je dobrý základ pro současnosti i budoucnost. Jdete do toho s námi?


Zdroj:https://www.cnb.cz/export/sites/cnb/cs/menova-politika/.galleries/gev/gev_2022/gev_2022_03.pdf


https://native.seznamzpravy.cz/nenechte-se-zaskocit-vysokymi-cenami-za-stavebni-material/?utm_source=Seznam&utm_medium=SZin1b

Comentários


bottom of page