top of page
Vyhledat

UŽITNÁ nebo PODLAHOVÁ plocha?

Není plocha jako plocha, aneb termíny se liší.

My sami jsme si museli udělat jasno v tom, jaký je rozdíl mezi jednotlivými termíny jako užitná, užitková, obytná nebo podlahová plocha. Na co jsme přišli, si můžete přečíst v následujícím článku.


Užitná plocha


Definice užitné plochy dle nařízení Evropské Komise ES č.1503/2006.

Celková užitná plocha se vyčíslí jako čtvereční metry užitné plochy budov. U obytných budov znamená celková užitná plocha kuchyně, ložnice, obývací pokoj a další místnosti včetně příslušenství, společné prostory, které společně užíváte s ostatními vlastníky či nájemníky bytového domu. Jde o sklepy, půdy, podkroví, balkony nebo lodžie.

Užitná plocha budovy se měří uvnitř vnějších stěn, ale nezahrnuje:

  • konstrukční plochy (např. plochy komponent, které vytyčují hranice stavby, podpěry, sloupy, sloupky, šachty, komíny),

  • funkční plochy pro pomocné využití (např. plochy, kde jsou umístěna zařízení topení a klimatizace nebo energetické generátory),

  • průchozí prostory (např. schodišťové šachty, výtahy, eskalátory).

Pokud se jedná o užitnou plochu bytové jednotky (ne budovy), počítá se užitná plocha jako součet místností uvnitř vnějších konstrukcí bytové jednotky a nezapočítávají se sem plochy lodžie, balkony, terasy, sklepy, kóje, atp.


Užitková plocha


Užitková plocha je zastaralý název, který se již nepoužívá. Předpis s definicí užitkové plochy byl zrušen 31.12.2010.Podlahová plocha


Legislativa stanovuje podlahovou plochu v Nařízení vlády č. 366/2013 Sb.

Podlahovou plochu bytu v jednotce tvoří půdorysná plocha všech místností bytu včetně půdorysné plochy všech svislých nosných i nenosných konstrukcí uvnitř bytu, jako jsou stěny, sloupy, pilíře, komíny a obdobné svislé konstrukce.

Půdorysná plocha je vymezena vnitřním lícem svislých konstrukcí ohraničujících byt včetně jejich povrchových úprav. Započítává se také podlahová plocha zakrytá zabudovanými předměty, jako jsou zejména skříně ve zdech v bytě, vany a jiné zařizovací předměty ve vnitřní ploše bytu.


Jednoduše je to výměra ohraničená obvodovými zdmi bytu. A započítávají se do ní vnitřní příčky.


Obytná plocha


Obytná plocha označuje pouze vnitřní výměry obytných místností. Za obytnou místnost se dle definice považuje přímo osvětlená a přímo větratelná místnost o podlahové ploše alespoň 8 m2, kterou lze přímo nebo dostatečně nepřímo vytápět a je určena k celoročnímu bydlení. Do obytných místností se zpravidla nezahrnuje koupelna, toaleta, kuchyň a chodba.


Který pojem používáme my?


Rozhodli jsme se všude používat k výměře pojem užitná plocha, který najdete našich stránkách a jinde v materiálech. Jedná se téměř o standardizované a nejvíce používané označení.

Comments


bottom of page